Główna > Oferta szkoleniowa > Terapia Akceptacji i Zaangażowania

Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT)

O szkoleniu

Według twórców Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT) ból emocjonalny jest naturalną kondycją ludzką. Cierpimy psychicznie, nie dlatego, że coś jest z nami nie tak. Cierpimy, bo jesteśmy po prostu ludźmi. Odpowiedzialne są za to nasze umysły, które z jednej strony pozwoliły nam zajść cywilizacyjnie niewyobrażalnie wręcz daleko – wysyłamy ludzi w kosmos, diagnozujemy serca dzieci w brzuchu mamy i potrafimy stworzyć protezę ręki “widzącą” przedmioty, których dotyka. Z drugiej jednak strony to właśnie nasze umysły sprawiają, że rozciągamy swoje cierpienie w nieskończoność – nie dość, że boimy się właśnie teraz, to możliwe też, że będziemy wspominać swój lęk, gdy stanie się on przeszłością i będziemy się również bali, że ten sam lęk przydarzy nam się w przyszłości.

Celem ACT-u nie jest zatem pozbycie się objawu, jest nim zmiana naszej relacji z tym objawem. Im bowiem bardziej będziemy go unikać, tym bardziej będzie on w naszym życiu obecny. I tym dalej będziemy od tego, co ma dla nas znaczenie (im bardziej bać się będę, że ktoś mnie zrani, tym mniej będę się angażować w tworzenie bliskiej relacji). Uczymy się zatem nie, jak wyeliminować objaw, ale jak żyć pomimo objawu, za to z dbałością o sprawy dla nas najważniejsze.

Terapia ACT, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i nieprzyjemnych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możliwe jest podążanie w wybranym kierunku i dokonywanie odpowiednich wyborów.


Czas i miejsce

4 - 6 grudnia 2023 r. (3 dni x 8 godz. czyli 24 godziny szkolenia) Miejsce: Jurowiecka 33 lok. 4, Białystok


Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?

Podczas warsztatów:

- Dowiesz się jakie są źródła Twojego poczucia dyskomfortu i cierpienia

- Zrozumiesz, w jaki sposób dokonywać autoanalizy, która pozwoli Ci zerwać z dysfunkcjonalnymi nawykami językowymi

- dysfunkcjonalnymi nawykami językowymi

- zdasz sobie sprawę, jak funkcjonować mimo bolesnych przeżyć

- uświadomisz sobie, że Twoje myśli, to nie Ty

- nauczysz się chodzić "z kartką w bucie"

Program warsztatów:

Czym jest trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnych? - wykład z przykładami z praktyki terapeutycznej

Teoria ram relacyjnych i co z niej wynika dla sposobu, w jaki postrzegamy cierpienie i zdrowienie + kilka użytecznych ćwiczeń pokazujących pułapki, jakie zastawia na nas umysł

Dlaczego się zmieniamy i dlaczego się nie zmieniamy, czyli filary zmiany w ACT

To co najważniejsze w ACT - hexaflex czyli 6 głównych procesów terapii akceptacji i zaangażowania (wraz z ćwiczeniami i metaforami na każde z nich):

- Akceptacja

- Defuzja

- Uważność

- Ja jako kontekst

- Wartości

- Zaangażowanie

- Analiza funkcji zachowania - czyli jak zamienić krótkotrwałą ulgę na długotrwały spokój

- Behawioryzm z ludzką twarzą - jak tworzyć wspierające relacje w terapii ACT

- Konceptualizacja przypadku w ACT

- Terapeuta, który nie unika cierpienia - o tym, jak ACT pomaga nam wzrastać

Metody:

Podczas warsztatu, poza oczywistymi partiami wykładowymi, będziemy sporo praktykować. Przyjrzymy się ACT'owym technikom uważności, będziemy też projektować ogrody pełne naszych wewnętrznych wartości. Znajdzie się też czas na studium przypadku i odgrywanie ról terapeuty i klienta (pacjenta). Uczestnicy/uczestniczki otrzymają zaświadczenie przy minimum 80% obecności na zajęciach.


Inwestycja

799 zł

W ramach szkolenia uczestnik otrzymuje: materiały szkoleniowe, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, przerwę kawową (kawa, herbata, słodki i słony poczęstunek).

Prowadzący

...

dr Tomasz Drożdż


Psycholog, trener, coach PCC (Professional Certified Coach ICF), coach ECPC (Erickson Cerified Professional Coach), coach systemowo – psychodynamiczny P-R-O (Person – Role –Organization), psychoterapeuta poznawczo – behawioralny certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), specjalista psychoterapii uzależnień certyfikowany przez Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), mentor rozwoju osobistego. Absolwent Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posiada tytuł doktora nauk o zdrowiu (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego). Trener Warsztatu Umiejętności Psychospołecznych rekomendowany i certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Międzynarodowy Trener Zarządzania w zakresie Treningu, Uczenia się i Rozwoju certyfikowany przez Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK we współpracy z Thames Valley University w Londynie. Trener Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) a także certyfikowany terapeuta Programu Simontona – Simonton Cancer Center.